קווים מנחים לתזונה לאחר ניתוחים בריאטריים – נייר עמדה

ועדת פורום דיאטניות בריאטריה –
נעמה כפרי, חיה שווייגר, מירית קרקובסקי, רונית ציוני, הילה כהן
      טבעת                               שרוול                            מעקף קיבה                       מעקף תריסריון

מטרה:
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

מטרת המידע המובא לעיל היא לעזור לדיאטניות, לכירורגים ולמנותחים לעקוב אחר פרוטוקול אחיד ומקצועי בהתקדמות הכלכלה לאחר ניתוחים להרזיה. יש לזכור כי כיום אין הנחיות חד משמעיות  לתזונה לאחר ניתוחים להרזיה (אך ישנן המלצות כלליות של הוועדה של האיגוד הכירורגי האמריקאי שהוקמה בנושא¹), וכי כל מרכז רפואי, בארץ ובעולם, נוקט בגישה מעט שונה. יחד עם זאת השוני העיקרי בין המרכזים השונים הוא בקצב התקדמות הכלכלה ובשימוש במזון מרוכז, ופחות בסוגי המזון הנצרך.

כאמור, מטרתם של קווים מנחים אלו היא לספק מידע אחיד בתחום התזונה לאחר ניתוחים להרזיה, אך הם אינם מחליפים  ייעוץ אישי. חשוב לדעת ולזכור, כי בתחום זה ישנה חשיבות רבה להתאמה האישית, וכי יש שונות גדולה ביכולת האכילה בחודשים הראשונים, הן בהתאם לסוג הניתוח והן בהתאם לרגישות אישית, לפיכך חשוב להיות במעקב אצל דיאטנית המתמחה בתחום זה.
לפיכך, המלצתה העיקרית של ועדת פורום דיאטניות בריאטריה היא כי כל מטופל זקוק לייעוץ אישי לאחר הניתוח (רצוי במסגרת מרפאה בריאטרית).

תזונה לאחר ניתוחים להרזיה
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

מטרת הניתוחים להרזיה היא לקדם ירידה במשקל בשילוב עם שינוי בהרגלי האכילה ובאורח החיים.  הרגלי האכילה הנכונים לאחר ניתוח כוללים בחירה של מזון לפי פירמידת המזון והקפדה על זמני אכילה וכמויות מזון. בכדי לספק לגוף את רכיבי התזונה החיוניים לאורך זמן יש להקפיד על בחירה נכונה  של מזון. בנוסף לכך חשוב להקפיד על פעילות גופנית קבועה. פעילות זו חיונית לשמירה על המשקל שיושג.

שלבים בתזונה לאחר ניתוחים:
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

לאחר הניתוח החזרה לאכילה רגילה לוקחת בממוצע כחודשיים.  בתקופה זו מתקדמים בהדרגתיות לעבר תזונה רגילה בריאה.
מטרתם של השלבים בהתקדמות בתזונה לאחר ניתוחים להרזיה היא לקדם את הירידה במשקל יחד עם שימור מסת שריר ומניעת סיבוכים כמו ריפלוקס, צרבות והקאות.

¹Aills, L., et al. Bariatric nutrition: Suggestions for the surgical weight loss patient Surg Obes Relat Disease, 2008, 4:S73-S108
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

  • יש לשים לב כי הנחיות אלו הן כלליות.
  • ניתוח טבעת דורש התאמה חוזרת לאחר כל ניפוח של הטבעת.
  • חשוב להיות במעקב אצל דיאטנית להתאמת תפריט אישי.
  • לא מומלץ להתקדם מהר יותר בשלבי הכלכלה אולם לפי תחושה אישית יש כאלו שיתקדמו לאט יותר ויישארו יותר זמן בכלכלה טחונה. מעבר בין שלב לשלב הוא רק באם הצלחת לצרוך את המזון בצורה נאותה. במקרים של כאבים, או הקאות או כל תחושת אי נוחות רצוי להאט את קצב ההתקדמות.