ד"ר סובחי אבו-עביד עבר ניתוח שרוול

פורסם: 1.01.2012 (בעיתון "זמנים בריאים")
‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾

    הדבר ידוע: דווקא רופאים, כשזה מגיע אליהם, די מהססים לבצע על גופם פעולות רפואיות שונות. ד"ר סובחי אבו-עביד, סגן מנהל חטיבה כירורגית ואחראי על הטיפול הכירורגי בהשמנת יתר במרכז הרפואי איכילוב, מדגים את התופעה הזו בדיוק. אף שכבר הצר את קיבותיהם של כ-7000 מטופלים – הוא עצמו לא מיהר לבחור בפיתרון הזה. "במהלך השנים נשאלתי לא מעט פעמים ע"י חולים שניתחתי, למה אני בעצמי לא עובר את הניתוח שעליו אני כל כך ממליץ", מספר ד"ר אבו- עביד, "ועניתי ביושר שזה עדיין בשלב התכנון".

כמו רבים אחרים הסובלים מהשמנת יתר, גם לד"ר אבו-עביד ייחסו במשך השנים חוסר כוח רצון. "זה מקומם", הוא אומר, "הגורמים להשמנה חולנית הם בעיקר פיזיולוגיים ואנדוקריניים, ולכן במרבית המקרים אין לכוח הרצון שום קשר להשמנה הזו, וכל דיאטה מועדת לכישלון וגורמת בסופו של דבר תסכול ואכזבה".

אבל בחודש שעבר החליט ד"ר אבו-עביד שמה שטוב לאלפי המנותחים שלו – יהיה טוב גם בשבילו. הוא נכנס לחדר הניתוח, ועמיתיו מאיכילוב כרתו 80%-90% מנפח קיבתו.
לניתוח, אגב, הוא הגיע במשקל 119 קילוגרם ובמדד מסת גוף (BMI) 36.5. הסף הבינלאומי המומלץ לביצוע ניתוח בריאטרי (קיצור קיבה, בלשון העם) עומד על מדד מסת גוף של 35 בלבד.

"רולטת התאבדות"

"ההשמנה שממנה סבלתי ליוותה אותי כמעט כל חיי הבוגרים", מסביר ד"ר אבו-עביד מה הוביל אותו לבסוף לקבל את ההחלטה. "מה לא ניסיתי? דיאטות שונות, שימוש בתרופות חוסמות תיאבון, בשנה וחצי האחרונות הגיע לביתי בהתמדה מאמן כושר אישי, שאמנם עזר לי להשיל קילוגרמים עודפים, אבל כמו שקרה לי ושקורה למרבית השמנים – הקילוגרמים שנשרו חזרו ובגדול, ואליהם אף נוספו אחרים.

"בנוסף, במשפחה שלי יש סיפור גנטי של סוכרת. חלק לא מבוטל מקרובי לקו בה, ואצל חלקם המחלה החמירה והם נאלצו לעבור קטיעת גפיים", הוא מתאר. "אמא שלי נפטרה כתוצאה מסיבוכי הסוכרת בגיל 57. אני, בגיל 55, הייתי כבר חולה בסוכרת וביתר לחץ דם ומטופל תרופתית. חששתי מרולטת ההתאבדות הזו שנסחפתי לתוכה. כשאתה משחק בה, לעולם אינך יודע היכן ייפול הכדור המכוון אליך: אירוע מוחי? אירוע לבבי? פרופיל שומנים מסכן חיים? דום נשימה בשינה? טרשת עורקים? סיכון ללקות בסוגי סרטן שונים? זה אולי נשמע בומבסטי, אבל אני בחרתי להציל את החיים שלי. כששואלים אותי איך לא פחדתי לעבור בעצמי ניתוח בריאטרי, שעלול היה לסכן את חיי, אני עונה בלי לחשוב פעמיים שאני פשוט רוצה לחיות. לכן בחרתי באופציה הניתוחית שאני מאוד מאמין בה ובתוצאות המצוינות שלה".

יותר טוב מדיאטה ומאינסולין

ובאמת, שלושה ימים אחרי שנותח בגישת השרוול (ראה מסגרת), חזר ד"ר אבו-עביד לחדר הניתוחים, אבל כמנתח. "בכל פעם מחדש זה מפתיע איך כבר ימים מעטים אחרי הניתוח, אפילו עוד במהלך האשפוז עצמו, ערכי הסוכרת מתאזנים, לחץ הדם מתחיל להיות בנורמה, עד שהפסקתי בכלל להשתמש בתרופות", הוא מתאר.

ממחקרים שנעשו בעשור האחרון עלה שניתוח בריאטרי מצליח לאזן ערכי סוכרת גבוהים הרבה יותר מאשר דיאטה משולבת בפעילות גופנית ושימוש באינסולין. מחקר אוסטרלי שתוצאותיו התפרסמו ב-2008 בביטאון האגודה האמריקאית לסוכרת, חשף שבקרב 73% מהמנותחים הסוכרת נעלמה או התאזנה, בהשוואה לקבוצת ביקורת שהשיגה 13% הצלחה בעזרת טיפול מסורתי. "אצל חולי סוכרת שסובלים מהשמנת יתר חולנית, יהפכו ניתוחים לקיצור קיבה עם הזמן להליך הטיפולי הרגיל", אמר ד"ר ג'ו דיקסון, שעמד בראש המחקר. "ניתוח זה הוא הדבר הגדול הראשון אחרי המצאת האינסולין".

מורידים את הסף

    הקשר המטריד בין השמנת יתר להתפתחות מחלת הסוכרת מסוג 2 נדון בשנים האחרונות בכנסים רפואיים רבים. בעיית ההשמנה ברחבי העולם המערבי הוגדרה כבר כ'מגיפת המילניום'. מדו"ח שחיבר ארגון הבריאות האמריקאי עולה שבשנות ה-80 רק 13% מכלל תושבי ארה"ב לקו בהשמנה. עשור מאוחר יותר עלה שיעורם באוכלוסיה ל-20%, ובתחילת שנות האלפיים המספר הכפיל את עצמו.

"זו הסיבה שבדיונים אחרונים טוענים הרופאים שצריך להוריד את סף האישור לביצוע הניתוח הבריאטרי ממדד מסת גוף 35 ל-30", אומר ד"ר אבו-עביד. "הכללים לביצוע ניתוח בריאטרי נקבעו ב-1991, ומאז ההבנות וההישגים הניתוחיים רק השתפרו. יש צורך דחוף לרענן ולעדכן את סף הניתוח, ובכך לאפשר לחולים רבים להחלים לפני שמחלת הסוכרת שלהם מתדרדרת והם לוקחים במחלות מסכנות חיים נוספות".

"במהלך 2011 הוכרו הערכים של מדד מסת גוף 30 כאופציה טיפולית ונכנסו לשלב היישום בחלק ממדינות ארה"ב, איטליה ואוסטרליה", אומר פרופ' נעים שחאדה, מומחה לסוכרת ואנדוקרינולוגיה ילדים ובוגרים במרכז הרפואי רמב"ם. "בישראל זה עוד ייקח קצת זמן, כי החשיבה מעט שמרנית, אבל זה יקרה בוודאות".

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾
איך מקצרים קיבה
השיטות הקיימות לביצוע ניתוח בריאטרי:

ניתוח שרוול: הגישה הנפוצה ביותר שבה נוקטים בקרב 70% מהמנותחים. במהלך הניתוח מחדיר המנתח סיב אופטי נושא מצלמה זעירה לבטנו של המנותח. דרך ארבעה-חמישה חתכים יזומים קטנים בבטן העליונה מוחדרים כלי ניתוח ומעין שרוול פלסטי. כ-70% מהקיבה נכרתים, כולל התאים המפרישים את ההורמון גרלין האחראי על ויסות הרעב, והמנתח מהדק את עודף הקיבה בשדכן סיכות באופן שנוצר מעין שרוול צר וארוך.

ניתוח טבעת: המנתח מחדיר וכורך טבעת סיליקון מתכווננת סביב החיבור שבין הוושט לקיבה. הטבעת נועדה לצמצם במידה רבה את כמות המזון שנכנסת לקיבה.

ניתוח מעקף קיבה: המנתח יוצר כיס קיבה בנפח קטן ומחברו ישירות למעי הדק תוך מעקף של יתרת הקיבה וחלק מהמעי.

‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾‾